В сучасному світі досить важко обійтися без паяння. Цей процес необхідний при збиранні або ремонті мікросхем, обслуговуванні електрообладнання або електроніки. Пайкою з’єднують дроти, скріпляють металеві деталі, розм’якшують пластмаси.
Базові інструменти при цьому – електричні паяльники, функція яких полягає у розплавленні флюсу та припою. Здійснюється це методом трансформації електричної енергії в теплову.
Різновиди електричних паяльників за принципом роботи та конструкцією
В залежності від конструкції та типу нагрівання, ці пристрої розрізняються з врахуванням принципу дії. Також при виборі найчастіше звертають увагу на потужність приладу. Не менш важливим є наявність або відсутність терморегулювання.
З точки зору принципу роботи можна відзначити такі моделі:
- Оснащений нагрівачем з ніхрому. Цей формат теж розподіляється на окремі види. Різновиди їх залежать від конструкції нагрівального елементу. Найпростіші моделі мають намотану на корпусній частині ніхромову спіраль, в яку вставлене жало. Більш дорожчі моделі оснащуються спеціальним стержнем з ізоляційного матеріалу.
- Паяльник з керамічним нагрівальним елементом. В них накінечник із кераміки нагрівається при підведенні до контакту напруги. Такі вироби мають безліч переваг, оскільки вони швидко гріються, довго працюють, забезпечують регулювання потужності та рівня температури.
- Індукційний інтструмент. Нагрівання його накінечника відбувається за допомогою котушки індикатора. Сам елемент має специфічну обробку феромагнітним сплавом. При нагріві до певної температури, жало пристрою холоне, а якщо температура знижується – воно підігрівається. Як наслідок – здійснюється підтримка потрібного температурного режиму в автоматичному форматі.
- Імпульсні моделі. Це пристрої, які забезпечують швидке нагрівання накінечника при активації та утриманні пускової кнопки. Сам елемент схожий на дріт з міді. Таким інструментом можна працювати недовго, виконуючи паяння невеличких деталей.
Різновиди з точки зору конструкції
За формою електричні паяльники можна умовно розподілити на такі види:
- Стрижневі – мають вигляд металевого стрижня з нагрівачем, ручкою та наконечником. Всі елементи зазвичай розташовуються на одній осі.
- Паяльники у вигляді пістолету – вони мають ручку та курок, який виконує функцію вмикання або регулювання потужності. Елементи розташовуються перпендикулярно по відношенню до жала.
- Ще один різновид – паяльні станції. Вони включають в себе паяльник та блок управління та можуть оснащуватися додатковими компонентами – такими, як обладнання для пайки та багато чого іншого.
Як вибрати паяльник за потужністю
Цей фактор є вкрай важливим. Адже за недостатньої потужності якість паяння буде незадовільною, а сам процес займатиме багато часу. Якщо ж прилад матиме надмірну потужність, то оброблюваний виріб може просто згоріти.
Підбираючи інструмент для роботи з мікросхемами, можна надати перевагу пристроям з показником біля 10 Вт. Вони не допустять перегрівання крихких деталей та забезпечують ефективне паяння плат.
В якості побутового пристрою для нерегулярного використання можна вибирати моделі на 20-40 Вт. Більш потужні варіанти будуть неефективними. Зазвичай вони коштують більше та витрачають багато електроенергії.
Для професійних майстрів рекомендовані вироби з показниками потужності в межах 60-100 Вт. Вони можуть застосовуватися для регулярної роботи та для елементів великого розміру.
Залишити відповідь