Алергія – реакція імунної системи на подразники навколишнього середовища: пил, рослини, свійських тварин, продукти харчування. Сплеск алергічних захворювань пов’язаний з появою великої кількості штучних оздоблювальних матеріалів, харчових добавок, мийних засобів, з якими людина щодня стикається у побуті та на роботі.
Основна функція протиалергічних препаратів – заблокувати вироблення гістаміну. Тому ліки від алергії називають антигістамінними засобами. Біогенний амін (гістамін) міститься в організмі у невеликих кількостях і не виявляє самостійної активності. Але під впливом алергенів активізується та вивільняється, провокує спазми бронхів, набряки, кропив’янку, розлад травлення, сплутаність свідомості. Так проявляється підвищена імунна відповідь, яка і є найпоширенішими симптомами алергії.
Види лікарських засобів
Попри те, що всі існуючі на сьогодні протиалергічні препарати виконують загальне завдання, а їхня діюча речовина належить до блокаторів гістаміну, вони відрізняються не тільки ціною, а й ефективністю. Це пояснюється приналежністю до покоління: першого, другого, третього. Кожне з них – новий виток фармацевтичних досліджень з метою усунення побічних ефектів та тривалості дії.
Особливості антигістамінних засобів
- І покоління – перші ліки, що з’явилися на початку ХХ століття. До них належать Димедрол, Мебгідролін, Хлоропірамін. Не дивлячись на швидкість і вираженість дії, викликають сонливість, втрату координації, викликають звикання та вимагають частого прийому.
- ІІ покоління – на відміну від недосконалих попередників, здатні блокувати гістамінні рецептори, не проникать за бар’єр кровоносної та імунної системи. Завдяки чому не впливають на центральну нервову систему, тому не надають седативної дії та зберігають ефективність до 48 годин. При цьому можуть посилити серцебиття, тому вимагають обережності за наявності проблем із серцем. Серед них виділяють Лоратадин, Цетиризин-Астрафарм, Кларітін, Аллергодил.
- III покоління – метаболіти другого покоління, також діють вибірково, не впливають на швидкість реакції. Попри появу таких препаратів, як Трексіл Нео, Телфаст, Фексофаст, заявлених засобами нового покоління, більшість алергологів та імунологів не знаходять різниці щодо ефективності та появи побічних ефектів в порівнянні з попередниками.
Коли вибираєте антигістамінний засіб, необхідно порадитись з лікарем. Особливо якщо алергія трапляється не разово, а носить сезонний або цілорічний характер. Бажано здати аналізи та виявити тип алергену, щоб лікування принесло результат.
Залишити відповідь